Hakkında

engin1982 Balıkesir doğumlu olan Engin Enginer orta öğrenimini Balıkesir Ticaret Odası Lisesi’nde, yüksek öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü’nde gerçekleştirmiş; ardından Anadolu Üniversitesi, AÖF, “Medya ve İletişim Bölümü”, “Marka İletişimi Bölümü” ve “Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü”nü bitirmiştir. Halen “Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü”nde eğitimin hayatına devam etmektedir.

1989 yılında ilk bilgisayar (Commodore 64) kullanımı ile teknolojiye olan ilgisi artmış, 1991’de gazete köşelerinden kestiği haberlerle ilk dergi çalışmasını yapmış, aynı yıl ilk cep bilgisayarına (PDA) sahip olmuş, 1992 yılında ms-dos kullanımını geliştirmiş; 1995’te İnternet ile tanışmış, Windows 3.1, çeşitli paket programlar ve Foreks piyasaları üzerinde çalışma imkanı bulmuştur. İlk chat deneyimini (mIRC) 1998 yılında yaşayan Engin Enginer, freedomain üzerinden ilk blog’unu 2000 yılında açmıştır. 2002-2004 arası İzmir’deki kültür sanat faaliyetlerinin tek çatı altından online duyurusunun yapıldığı ilk ajanda editörlüğü çalışmasını, üyesi olduğu öğrenci topluluğu Kariyer ve Yönetim Kulübü web sitesi kykonline.com üzerinden gerçekleştirmiştir.

enginenginer.com alan adlı kişisel blog’u 2008 yılında açılmıştır. 2009 yılında aylık olarak yayımlanan ilk e-dergilerden biri olan EnginDergi projesini hayata geçirmiştir. EnginDergi, engindergi.com ile 2010 yılında bir yazar portalına dönüşmüş ve şimdiye kadar yüzden fazla paylaşımcının binden fazla paylaşımda bulunduğu bir yapı haline gelmiştir. Engin Enginer, 2014 yılında engindükkan.com ile e-ticaret sektörüne adım atmıştır; ancak sektördeki gelişmeler ve yaşanan talihsizlikler nedeniyle ticari faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmıştır.

Balıkesir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı web sitesi EngensizOnlar.com, Türkiye’nin ilk İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları platformu Barsak.org Hareketi, Nargileseverler için oluşturulan NargileNeredeIcilir.com gibi yapılarda kurucu, yönetimsel ve editöryal görevler üstlenmiştir. Oluşturduğu ve yönetimini gerçekleştirdiği onlarca sosyal medya hesabı, grup ve forumlar ile yüzbinlerce kişiye erişmiştir ve sosyal medya üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Tıp, psikoloji, teknoloji, ekonomi gibi başlıca ilgi alanları üzerinde çalışmalar gerçekleştiren Engin Enginer; çocukluk yıllarından itibaren bağışıklık sistemi dengesizliğinden kaynaklı bazı sağlık sorunları yaşamakla birlikte, 2000 yılında Crohn hastalığı tanısı almış, bu sebeple askerlik görevinden muaf tutulmuştur. 2011 yılında Lenfoma nedeni ile kemoterapi görmüş, yanı sıra pek çok sağlık sorunu yaşaması sonucunda hayata dair öncelikleri ve dünyaya bakış açısı değişmiş; kendini kişisel gelişim ve fayda sağlama amaçlı bir yaşama odaklamış kendisiyle barışık bir insandır.

Hayatının belirli dönemlerinde Balıkesir, Kastamonu, Bilecik, Diyarbakır gibi illerde ikamet etmiş olan Engin Enginer yaklaşık 20 yıldır aşık olduğu şehir İzmir‘de yaşamını sürdürmektedir.

Not: Eğitim hayatı, üye olduğu dernek ve kuruluşlar, katıldığı bazı sertifikalı eğitimler hakkında detaylı bilgi için; buraya tıklayabilirsiniz. Her konuda iletişim için engin@engindergi.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

“Ufak şeylerden zevk alabilmek; lüks yerine zarafet aramak; saygı istemek yerine değerli olmak; zengin olmak yerine kimseye muhtaç olmamak; sıkı çalışmak, sessizce düşünmek ve dürüst konuşmak; yıldızları, kuşları, bebekleri ve bilgeleri açık kalple dinlemek. İşte benim senfonim!” W.E.Channing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.