Diren Gezi Parkı

By | 31 Mayıs 2013

Gezi ParkıHükümetin İstanbul, Taksim yayalaştırma projesi kapsamında Gezi Parkı’nın yıkılması girişimi nedeniyle meydana gelen toplumsal direniş sonrasında, toplumu korumakla görevli kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullanarak vatandaşa zarar vermesini kınıyor ve hükümetin böylesi bir toplumsal tepkiyi dikkate alması gerektiğini düşünüyorum.

Yandaş medya ve hükümet yanlısı şahısların olaya farklı yaklaşımları bir yana konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaların belli başlıcalarına direnTürkiyem sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Şu ana kadar Boyner, YKM, Silk & Cashmere, Herry, Sarar, Twiggy ve TeknoSa Gezi Parkı’nın yerine yapılacak bir AVM projesinde yer almayacaklarını açıklamıştır.

Ümit Nazlı Boyner @umitnazliboyn‏er twiti: Cem Boyner ‘müşterimi dinlemek zorundayım, halkın ve müşterilerimizin bu denli karşı çıktığı bir projede yer almamız mümkün değildir’.

YKM @YKM_Turkiye twiti: Gezi Parkı projesinde YKM Mağazaları olarak yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

[nggallery id=3]

Twitter üzerinde konuyla ilgili paylaşımların yapıldığı hashtag: #direngeziparkı

[Ek 01.06.2013]: Gezi Parkı direnişiyle başlayıp bir park hakkında olmanın çok ötesine geçip demokrasi savunuculuğuna dönüşen eylemlerde, provokasyonlara gelmeyip, hükümetin faşizan tutumuna karşı tepkimizi maddi hasar vermeden medeni bir biçimde dile getirelim isterim. Ulusal kanalların yanlı haberlerine de, teyit etmediğiniz uydurma haberlere de lütfen itimat etmeyin.

– Hükümet yanlısı görüşleri de okuyor, onların bakış açısını da anlamaya çalışıyorum. Katılmasam da saygı duyuyor ve aynı yaklaşımı bekliyorum.

-Asparagas haberler yayılıyor, lütfen kesinliğinden emin olmadığınız haberlere itimat edip paylaşmayın. Aynı cilt kanseri bebeğe beğeni ve paylaşım ile para verileceği düzmecesinde olduğu gibi bu durumdan faydalanmak isteyenler var. Kimisi provakatif, kimisi eğlence amaçlı yapıyor bunu, aldanmamak gerek.

  • Eylemler bir 24 saat daha sürerse AB yasalarına göre hükümet düşmüş falan olmayacak, evet eylemler sürmeli ama böyle bir palavraya inanmak çok saçma!
  • Beyaz Show’un dün akşamki stüdyo seyircileri Taksim’e gidince kanal bu haftaki programı iptal etmiştir ama ‘Beyaz programı iptal etti Taksim’e gitti ve bu yüzden Kanal D programı yayından kaldırdı’ haberi doğru değildir. Beyaz Show yayın hayatına devam ediyor.
  • Başından vurulan adam ile ilgili haberler medyadan gizleniyor diye paylaşılan fotoğrafın Yunanistan’daki eylemlerde çekilen bir kare olduğu söylenmekte, emin olmadan paylaşmamakta fayda var.
  • CNN international’ın CNN Türk ile olan anlaşmasını fesih ettiği haberi de tamamen asparagastır.

[Ek 02.06.2013]: B. Arınç’ı pek sevmem ama kendisi oldukça zeki ve başarılı bir siyasetçidir; o bile ılımlı açıklamalar yaparken başbakanın bu diktatör tutumu sürdürüyor oluşu, gerçekten de çok yazık!

Herkes beni metanetli ve ılımlı yapımla tanır. Evet sakin olmalıyım ama tanık olduğum olaylar karşısında sakin olmak ne mümkün, sinirlerim ayağa kalkmış durumda… Göz göre göre büyük bir insanlık suçu işleniyor, hatta onun da ötesinde polise eşlik eden eli sopalı parti mensuplarına ve vahşice katledilmeye çalışılan, öldüresiye dövülen insanlara tanık olduk. Haklı protestosunu gerçekleştiren vatandaşın bu zulme maruz kalması, ne biliyim insanların bu denli vicdansız oluşu ağırıma gidiyor. Artık birileri buna dur demeli…

Not: Daha fazlası için direnTürkiyem